24.07.2019 - Gediz - Gedizim

Gediz!de Geri Dönüşüm Başladı

Gediz!de Geri Dönüşüm Başladı

Kütahya’nın Gediz ilçesin!de Geri Dönüşüm Başladı.

evsel atık

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, evsel katı atıkların geri dönüşüm uygulaması başladı.

Kütahya Katı Atık Birliği (KÜKAB) üyesi olan Gediz Belediyesi, ilçede üretilen çöplerin ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik yerinde çöp ayrıştırılması uygulamasını devreye soktu.

Uygulama hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, KÜKAB üyesi olan Gediz Belediyesi sınırları içerisinde birçok noktaya yerleştirilen atık kumbaraları ile ayrıştırma ve ülke ekonomisine enerji yolu ile kazandırma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Şehir merkezinde birçok noktaya yerleştirilen katı atık ayrıştırma kumbaraları ile cam, kağıt, plastik, metal ve evsel atıkların ayrıştırıldığını belirten Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, “Ayrıştırılan atıklar bundan böyle ilçemizdeki depolama ve imha yerine Kütahya’da bulunan KÜKAB tesislerine gönderilmektedir. Bu tesislerde işlenen atıklar enerjiye dönüştürülmektedir.

Çöplerin ve atıkların ayrıştırılması noktasında ilçemizde daha üst sıralarda uygulamalar yapılacaktır. Dayınlar Mahallesi TOKİ 1. ve 2. etaplar ile Ergenekon Mahallesi’nde çöp konteynırları kaldırılarak, çöplerin belli bir saatte poşet içerisinde toplanması uygulamasına geçilecektir. Ancak çöpler evlerde ve iş yerlerinde ayrıştırılacaktır. Bu konuda bir ekip oluşturularak ev ve işyerleri ziyaret edilerek konu hakkında vatandaşlarımız bilgilendirilmektedir.

İlçemizde yaklaşık olarak günlük 30 ton civarında çöp toplanmaktadır. Bu rakam üzerinden belediyemiz KÜKAB’a bir bedel ödemektedir. Atıklar cam, plastik, metal, kağıt gibi geri dönüşümde kullanılabilecek şekilde ayrıştırıldığında bunlara bedel ödenmemekte sadece kül ve evsel atıklara bedel verilmektedir. Bu bakımdan atıkların cinsine göre ayrıştırılması hem ülke ekonomisine hem de ilçemiz ekonomisine katkı sağlamaktadır. Eğer vatandaşlarımız atıklarını eskiden olduğu gibi ayrıştırmadan atarsa hepsi çöp olarak sayılacak ve geri dönüşüm elde edilemeyecektir. Belirttiğim üzere bu konuda ekiplerimiz halkımızı bilgilendirmektedir. Dünyada birçok uygulanmakta olan atık ayrıştırma ülkemizde de başlamış ve yıllardır hazırlanan alt yapı günümüzde uygulamaya başlamıştır. Burada da ülkemizin gelişmekte olduğu açıkça görülmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ