24.07.2019 - Gediz - Gedizim

Gediz Göletine 40 Bin Balık Bırakıldı

Gediz Göletine 40 Bin Balık Bırakıldı

Gediz Gölet’ine 40 bin aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

blk

Balık tutmayı seven Gedizlilere sevindirici haber. Gediz göletine 40 bin aynalı sazan bırakıldı.Bu yıl da Gediz halkı kendi balığını kendi tuta bilecek

Gediz Belediyesi tarafından Antalya Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü-Kepez Ünitesinde üretilen 40 bin aynalı sazan balığı yavrusu Gediz Gölet’ine bırakıldı.

Yavru bırakımının ardından uzmanlarca yapılan açıklamada, balıklandırma çalışmaları dahilinde göletlerdeki balıkların 2 yıl içinde büyüyerek çoğalacakları ve avlanacak büyüklüğe ulaşacakları bildirilirken, amatör balıkçıların 2 yıl süreyle avlanmamalarını rica edildi.

Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, 3,5 milyon m3. su tutma kapasitesine sahip olan Gediz Gölet’inin bölgede şimdiye kadar yapılmış olan Gümele, Erdoğmuş ve Çeltikçi göletlerinin toplamından daha fazla su tuttuğuna işaret ederek, göletin tamamlanmasıyla birlikte sulu tarıma geçecek olan çiftçilerin ekonomik olarak daha da güçleneceklerini ve bu gelişmenin tüm bölgeyi kapsayacağını söyledi.

Sulu tarımın yanında su sporları ve balık üretiminin de büyük önem kazanacağını belirten Başkan Saraoğlu, “Göletlerimizdeki su ürünleri stoklarının muhafazası, uygun av potansiyelinin belirlenmesi, ekonomik değeri yüksek su ürünlerinin üretiminin arttırılması, balıklandırma çalışmaları ile su ürünleri yönünden iç su kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde değerlendirilmesi, zengin bir protein kaynağı olan balığın gıda olarak insanlara daha fazla sunulmasını sağlamaktadır” dedi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ