24.07.2019 - Gediz - Gedizim

Çiftçinin Elektrik Faturalarında Yapılması Planlanan Öneri

Çiftçinin Elektrik Faturalarında Yapılması Planlanan Öneri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, çiftçilerin elektrik faturalarının ödenmesiyle ilgili kararda değişiklik yapılması gerektiği konusunda hükümete seslendi

chp öneri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, çiftçilerin elektrik faturalarının ödenmesiyle ilgili kararda değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayarak, hükümete “Mahsülünü tarladan kaldırmayan, belki de o zamana kadar satamayan çiftçiye aylık fatura gönderirseniz, o zaman bu borcu ödeyemez. Fatura ödemeleri mahsül zamanlarına göre ayarlanmalıdır” önerisinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çıray, hükümetin elektrik borcu olan çiftçilerin “Tarımsal Destekleme Ödemeleri” üzerindeki blokeyi kaldırarak, elektrik faturalarının bu ödemeler üzerinden tahsil edilmesinin istenmesi üzerine açıklama yaptı. Elektrik borcunun destekleme ödemelerinden tahsil edilmesinin, kanayan yaraya merhem sürmeye benzeyeceğini ifade eden CHP‘li Çıray, bunun palyetif bir adım olduğunu belirtti.

-“HÜKÜMET ÇİFTÇİLER SOKAĞA DÖKÜLÜNCE, BLOKEYİ KALDIRARAK BİR YANLIŞI DÜZELTTİ”-

Hükümetin “Tarımsal Destekleme Ödemeleri”ne ilişkin kararıyla çiftçilere elektrik borçlarını ödemeleri için 15 Eylül’e kadar süre tanındığını anımsatan Çıray, şunları kaydetti:

“Borçlarını ödemeyen çiftçilerin elektrik borçları destekleme ödemesinden kesilecek. Elektrik borcu olan çiftçilerin 2014 yılı destekleme ödemelerinden mahrum edilmeleri zaten yanlış ve yasalara aykırı bir karardı. Hükümet, sorun büyüyüp, ancak çiftçiler sokağa dökülünce bu blokeyi kaldırarak bir yanlışı düzeltti. Ancak, bu yanlışın düzeltilmesi meseleyi ortadan kaldırmıyor. Çiftçilerin temel sorunu, faiziyle birlikte 2.5 milyar TL’ye ulaşan elektrik borçlarının faizlerinin silinerek, borçlarının yeniden yapılandırılmasıdır.”

CHP‘li Çıray açıklamasında, sadece İzmir ve Manisa illerinde 90 bin dolayında tarımsal sulama abonesi bulunan Gediz Elektrik’e borcunu ödeyemeyen abone sayısının 20 bini bulduğunu belirterek, “2 bin 400 çiftçinin borcunu ödeyemediği için elektriği kesilmiştir. 20 bin abonenin 45 bin dolayında ödenmemiş faturası bulunuyor. İzmir ve Manisa  illerinde çiftçinin ödenemeyen elektrik borcu toplam 24 milyon TL,Türkiye nin  en Bereketl topraklarının yer aldığı Ege Bölgesi’nde çiftçinin, üreticinin hali bu…” dedi.

-“ELEKTRİKTEKİ KDV SIFIRLANSIN”-

Hükümetin uyum yasalarıyla hep Ab’yi örnek gösterdiğini vurgulayan CHP’li Çıray, “Hep Ab‘yi örnek gösteriyorsunuz. Ama Ab‘de, sulamada kullanılan elektrikteki KDV oranı ‘sıfır’ iken Türkiye‘de bu oran maalesef yüzde 18″ görüşünü savundu. Çıray, şöyle devam etti:

“Yapılması gereken, çiftçimiz üzerinde ağır bir kambur haline gelen elektrikteki KDV’nin sıfırlanmasıdır. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum. Gördüğümüz kadarıyla faizlere de KDV yansıtılıyor. Onların üzerindeki KDV de kaldırılmalıdır. Türkiye’de yüzde 17’yi aşan kayıp-kaçak elektrik kullanımının yükü de bir anlamda çiftçinin sırtına yıkılıyor. Ama Ab’de durum böyle değil. Ayrıca ‘Sulama Yapıları Fonu’ adı altında yapılan kesintiler, TRT payı gibi birçok kalemde yapılan kesintilerle birlikte çiftçilerimizin kullandığı elektriğin bedeli Ab‘li çiftçilerin neredeyse 6 katı daha fazla. Üretici birlikleri ile yaptığım temaslardan edindiğim izlenim ne yazık ki budur.”

-“FATURA ÖDEMELERİ MAHSÜL ZAMANLARINDA OLSUN”-

Çiftçilerin elektrik faturalarının ödenmesiyle ilgili yöntemde de değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çeken Çıray, hükümete şu öneride bulundu:

“Eskiden çiftçilerin elektrik borçları mahsül zamanlarına göre yapılırdı. Elektrik faturaları çiftçilere, mahsülden mahsüle gönderilirdi. Şimdi ise aylık ödeme çıkarılıyor. Mahsülünü tarladan kaldırmayan, belki de o zamana kadar satamayan çiftçiye aylık fatura gönderirseniz, o zaman bu borcu ödeyemez. Fatura ödemeleri mahsül zamanlarına göre ayarlanmalıdır.”

-“GELECEK YILIN ÜRETİMİ TEHLİKEYE GİREBİLİR”-

Çiftçinin sadece yapılan mazot zammından ve hayat pahalılığından etkilenmediğinin altını çizen CHP‘li Çıray, tabii afetler, don, fırtına ve kuraklığında bu yıl çiftçiye büyük zararlar verdiğini vurguladı. Çıray, aynı zamanda, elektrikleri kesildiği için tarlalarında ürünlerini kaldıramayan binlerce çiftçinin de var olduğunu belirterek, “Meyve ve sebze fiyatları geçen yıla göre 2 kat, hatta 3 kat arttı. Eğer çiftçilerin elektrik borçları sorununu çözmezseniz, önümüzdeki yılın üretimi de tehlikeye girecektir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ